PHS məktəbi 2021-ci ilin noyabr ayında təsis edilib. Bizim təlim mütəxəssislərimiz uzun illərdir otel biznesi sistemində işləyirlər (əsas məşqçilər 20 ildən çox təcrübələri var). 2007-ci ildən onlar peşəkar əsaslarla təhsillə məşğul olurlar. Aşağıdakı kimi layihələrdə iştirak ediblər:
Azərbaycan Turizm İnstitutu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin “TURİZMİN İNKİŞAF PROQRAMI”
Avropa Şurası və GİZ-in “QƏBƏLƏ, İSMAİLLİ VƏ QAX RAYONLARININ TURİZM SAHƏSİNİN NÜMAYƏNDƏLƏRİ ÜÇÜN TƏLİM PROQRAMI”
KOBİM-dən "QUBA, QUSAR RAYONU NÜMAYƏNDƏLƏRİNİN TURİZM SAHƏSİ ÜÇÜN TƏLİM PROQRAMI"
Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və GİZ-in “MEDƏNİYYƏT TV-də OTEL VİDEO TƏLİMLƏRİ”
Məktəbimizin əsas vəzifələri:
• turizm xidmətləri sahəsində mehmanxana biznesinin nümayəndələri üçün dəstək, məsləhətlər və təlimlər;
• kiçik biznesin başlanğıcı və dəstəklənməsi;
• inkişaf və turizmə cavabdeh olan dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq;
• peşə və sahələr üzrə peşəkar təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq;
• şirkətlərin və işçilərin yerli, regional, milli və beynəlxalq ehtiyaclarına uyğun olaraq xüsusi təhsil və təlim proqramlarının hazırlanması;
• yuxarıda göstərilən istiqamətlər üzrə milli və beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi;
• qonaqpərvərlik, turizm və regional inkişaf sahəsində tədqiqatlar.
Məktəbimizin məqsədi qonaqpərvərlik kimi bir çox müxtəlif sahələrdə geniş peşəkar heyət yaratmaqdır: ofisiantlar, barmenlər, sommelyelər, F&B nəzarətçiləri, təsərrüfat işçiləri, camaşırxanalar, ofis işçiləri, zənglər, qonaqlarla əlaqələr üzrə agentlər, konsyerj agentləri, telefon operatorları, mehmanxana satış işçiləri, qonaqpərvərlik marketoloqları, qonaqpərvərlik menecerləri və s. Eyni zamanda, yüksək peşəkar səviyyədə xidmət göstərən komanda yetişdirən bir təhsil ocağına çevrilməkdir.
PHS, Azərbaycanın bütün regionlarında regional turizm departamentləri ilə təlim, layihələr və digər PTT fəaliyyətləri səviyyəsində əməkdaşlığa hazırdır.